Türkiye Cumhuriyeti

Bakü Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün, Azerbaycan’ın Ikna Edilerek Türkiye – Ermenistan Sınırının Açılacağına Dair Haberlere Ilişkin Açıklaması , 08.11.2013

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün, Azerbaycan’ın ikna edilerek Türkiye – Ermenistan sınırının açılacağına dair haberlere ilişkin açıklaması aşağıda sunulmuştur.

“Azerbaycan'ı ikna haberleri doğru değil" -

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, "Basında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun TBMM'deki konuşmasında Ermenistan ile sınır kapısını açmak için girişimde bulunabileceği ve bununla ilgili olarak Azerbaycan'ın ikna edilmesine çalışılacağı şeklinde çıkan haberler doğru mu" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bu tür haberler doğru değil ve itibar etmemek gerekir. Türkiye, Kafkaslar'da barışın bütünsel bir çerçevede geliştirilmesini istemektedir. Bu bağlamda da ülkemiz, Azerbaycan'daki işgalin sona erdirilmesine yönelik adımlara paralel olarak bölgesel işbirliğinin geliştirilmesine yönelik her türlü adımı olumlu olarak değerlendireceğini daha önce defaatle ifade etti. Bu konuda Azerbaycan ile aramızda tam bir işbirliği ve eşgüdüm var. Her gelişmeyi, her düzeyde kapsamlı bir şekilde ele alıyoruz. Bunu da bir tarafın diğerini ikna etmesi şeklinde değil, tam bir eşgüdüm içinde yapılan çalışmalar olarak görmek lazım. Azerbaycan'ın ikna edileceği yönünde dün basına yansıyan ifadeler ve haberler doğru değil. Ancak Türkiye, bölgede atılacak adımlara paralel olarak işbirliğinin bütünsel bir şekilde gelişmesine yönelik her adımı olumlu şekilde değerlendirecektir."

MİNSK Grubu'nun Yukarı Karabağ sorununu görüşmek için Ermenistan'a gittiğinin hatırlatılması üzerine, Türkiye'nin grubun bir üyesi ve bölgenin önemli bir ülkesi olarak süreci bizzat yakından takip ettiğini belirten Gümrükçü, son temaslar ertesinde süreçte nasıl bir adım atılacağı konusunda bir şey söylemek için erken olduğunu vurguladı. Bununla birlikte sürece tekrar canlılık kazandırma yönünde bir beklenti ve çalışma olduğunu dile getiren Gümrükçü, "Türkiye, bir an evvel bu konuda bir çözüm sağlanmasını istiyor ve bölgesel barışı destekleyecek her türlü adımı atmaya da hazır" diye konuştu.