Türkiye Cumhuriyeti

Bakü Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimine İlişkin Duyuru , 12.10.2015

1. Türkiye’de düzenlenecek 26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı bulunan vatandaşlarımızın, Büyükelçiliğimizde, Gence Başkonsolosluğumuzda ve Nahçıvan Başkonsolosluğumuzda, kayıtlı oldukları Temsilciliğimize göre, açılacak sandıklarda 25 Ekim 2015 tarihinde oylarını kullanmaları mümkündür.

 

Adreslerimiz:  T.C. Bakü Büyükelçiliği, Samed Vurğun Küçesi, 134

                        T.C. Gence Başkonsolosluğu, M.A Abbaszade Küçesi, 8.A

                        T.C. Nahçıvan Başkonsolosluğu, Heydar Aliyev Prospekti No: 17

 

2. Seçmenlerin, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olduklarını ve hangi Temsilciliğimizde oy kullanacaklarını Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesinden (www.ysk.gov.tr) kontrol etmeleri önemle rica olunur. 10 Eylül 2015 tarihi itibarıyla adres kayıt işlemleri son bulmuştur. Bu tarihten sonra adres kaydını Azerbaycan’a almış olan vatandaşlarımızın Azerbaycan’da oy kullanmaları mümkün olmayacaktır. Bu durumdaki vatandaşlarımızın oy kullanacakları yeri YSK websitesinden öğrenmeleri mümkündür.

 

3. Vatandaşlarımızın oy kullanmaya gelirken T.C. kimlik numaralarını gösteren fotoğraflı bir kimlik belgesini (Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarasını taşıyan, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birini) yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

 

Temsilciliklerimizde yapılacak olan oy kullanma işlemlerinin olabildiğince kısa sürede tamamlanması ve kuyrukların oluşmaması için, vatandaşlarımızdan güvenlik önlemleri nedeniyle x-ray cihazından geçirilmesi gerekecek çanta, poşet vb. eşyaları beraberlerinde getirmemeleri rica olunur.

 

Oy verme işlemi yerel saatle 09:00-21:00 saatleri arasında yapılacaktır. Seçimin yapılacağı 25 Ekim günü Azerbaycan’da kış saati uygulamasına geçilecek olup, aynı günü sabahında saatlerin 1 saat geri alınacağı önemle duyurulur.

 

4. Öte yandan, gümrük kapılarında oy verme işlemi 8 Ekim 2015 Perşembe günü TSİ saat 08:00'de başlayıp, 1 Kasım 2015 Pazar günü TSİ saat 17:00'de sona erecektir (hangi gümrük kapılarında sandık açılacağı, 16.09.2015 tarihli duyurumuzla bildirilmiştir. Duyuru metnine Büyükelçiliğimizin web sitesinden ulaşılması mümkündür).

 

Gümrük kapılarında, yalnızca Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı vatandaşlarımız, T.C. kimlik numaralarını gösteren fotoğraflı nüfus cüzdanlarını veya T.C. kimlik numaralarını gösteren pasaportlarını ibraz ederek oy kullanabileceklerdir. Oy kullanılabilecek Karayolu, Havalimanı, Liman Gümrük Kapılarının listesi bu linkte kayıtlı YSK Kararında belirtilmektedir: http://tinyurl.com/q5xthyr

 

5. Oy kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin olarak YSK tarafından hazırlanmış olan

duyuruya bu linkten ulaşılması mümkündür: http://tinyurl.com/payzhbn

 

Yurtdışı seçmen işlemlerine ilişkin olarak sıkça sorulan sorular için YSK tarafından hazırlanan yanıtlara aşağıdaki linkten erişmek mümkündür:  www.ysk.gov.tr/ysk/faces/YurtDisiSecmenSSS

 

6. Vatandaşlarımızı seçim konusunda aydınlatmak ve sorularını yanıtlamak amacıyla Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından Yurt Dışı Seçmen Çağrı Merkezi (+90 444 99 75) oluşturulmuştur. Çağrı Merkezi 2 Kasım 2015 tarihine kadar 7 gün/24 saat süreyle Türkçe hizmet verecektir.