Türkiye Cumhuriyeti

Bakü Büyükelçiliği

Bilgi Notları

İkili Kültürel İlişkiler, 22.02.2016

Türk ve Azerbaycan halklarının ortak tarih ve kültürden kaynaklanan yakınlıkları kültür alanındaki ilişkilerin hızla gelişmesini kolaylaştırmaktadır.  Sadece resmi kanallardan değil, aynı zamanda özel kanallardan da başta edebiyat, sinema ve müzik olmak üzere kültürel alanda faaliyetler ve yoğun temaslar gerçekleşmektedir.

Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümü olması nedeniyle 2015 yılında Bakü başta olmak üzere Azerbaycan’da çok sayıda kültürel etkinlik gerçekleştirilmiştir. Bunların bir kısmı Büyükelçiliğimizin eşgüdümünde düzenlenirken,  Azerbaycan üniversiteleri ve sivil toplum örgütleri tarafından da pek çok etkinlik yapılmıştır.

 Çanakkale Savaşlarının 100. Yıl dönümü çerçevesinde gerçekleştirilen etkinlikler arasında:

-Bakü, Gence ve Nahçıvan’da “100.Yılında Savaştan Barışa” adlı fotoğraf sergilerini,

-Bestekar Vasıf Adıgözelov'un Çanakkale 1915 Oratoryosu adlı eserinin Azerbaycan Devlet Flarmoni Orkestrası ile Devlet Opera ve Balesinden sanatçılarımızın  Bakü'de birlikte icra etmelerini,

-Kültür ve Tanıtma Müşavirliğimiz ile Yazıcılar Birliği’nin eşgüdümünde gerçekleştirilen edebi müsabakayı,

- Yunus Emre Enstitüsü'nün "100. yılında Savaştan Barışa Çanakkale" konulu "Yerinde Tarih Projesi" ile 25 kişiden oluşan öğrenci, öğretim görevlisi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle uzmanlarının Türkiye'yi ziyaretlerini,

- Savaşı ve Savaşın perde arkasını yansıtan ''Son Mektup'' filminin galasını,

-Prof.  Dr. Mete Tunçoku’nun katılımıyla, Bakü Devlet Üniversitesi ile İngiltere ve Ankara’daki Avustralya Büyükelçilikleriyle işbirliği içinde gerçekleştirilen konferansı saymak mümkündür.

Yıl içinde gerçekleştirilen diğer önemli bir kültür etkinliğimiz Haydar Aliyev Merkezi’nde gerçekleştirilen T.C. Merkez Bankası Sanat Koleksiyonundan seçme eserlerin yer aldığı "Çağdaş Türk Resim Sanatında Hayal gücü, Mekan ve Zaman" adlı sergi olmuştur.

Yunus Emre Enstitüsü'nün "Sahnedeki Türkiye" programı kapsamında Haydar Aliyev Sarayı’nda “Burhan Öcal’s İstanbul Oriental Ensemble Feat Hüsnü Şenlendirici” konseri de önemli bir etkinlik olmuştur.

İki ülke Kültür Bakanlıklarının katkılarıyla düzenlenen kültür haftaları da tanıtım bakımından yararlı olmaktadır. Bu kapsamda, birer yıl arayla Türkiye Haftası ve Azerbaycan Haftası gerçekleştirmek için, her iki ülkede çalışmalar yapılmaktadır. Son olarak, Kasım 2014’te Azerbaycan'da "Türkiye Kültür Haftası" etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Hafta içinde mehter takımı, sema, devlet halk dansları gösterileri ile sanatçı Azerin ve Türk halk müziği topluluğunun konserleri yeralmıştır. 
 

Öte yandan, pek çok Türk şehir ve kasabası Azerbaycan’daki şehir ve kasabalarla kardeş şehir ilişkisi tesis etmişlerdir.  Böylelikle dil bariyerinin de bulunmaması sayesinde, şehirler arasında karşılıklı ziyaretler, doğrudan temaslar kolayca  gerçekleştirilmekte, ortak festivaller, şölenler, seminerler  düzenlenmekte, iki halkın birbirini daha yakından tanıması için  fırsat yaratılmaktadır. 

Doğrudan Büyükelçiliğimiz ve Büyükelçiliğimiz Kültür Müşavirliği’nin öncülük ettiği etkinliklerin yanısıra,  2013 yılından beri Bakü’de Bakü Devlet Üniversitesi bünyesinde sağlanan mekanda mütevazi şartlarda faaliyet göstermeye başlayan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin (YETKM) gerçekleştirdiği faaliyetler de  kültürel ilişkilerimizin boyutunu ileriye taşımaktadır. YETKM, 2016 yılı itibarıyla daha büyük bir binada faaliyet göstermeye başlamış olup, daha geniş kitleye hitap edecek, kapsamlı etkinlikler gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır.